Emile Parisien Quartet

Emile Parisien Quartet


Saxofonista Emile Parisien se poprvé představí v Praze u příležitosti vydání nového alba "Double Screening".

Emile Parisien - sopran- a tenor saxofon
Julien Touéry – piano
Ivan Gélugne - kontrabas /
Julien Loutelier - bicí

Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Je bezpochyby jen málo evropských muzikantů, kteří by se těšili takové popularitě jako francouzský saxofonista Émile Parisien. Je to dáno tím, že má ve svém repertoáru šansony, klasickou soudobou hudbu i lidovou hudbu z Francie či ze severní Afriky, i tím, že hraje originálně a spontánně a jeho hraní je dynamické a poučené improvizací. V jeho podání se nápady objevují s neuvěřitelnou rychlostí, ale vše zůstává srozumitelné pro posluchače. A nezapomínejme též na to, že za talentem tohoto velkého umělce stojí i notná dávka humoru… Když o něm budete mluvit s muzikanty, kteří ho znají, nebo s milovníky jazzu, kteří ho slyšeli hrát, jejich oči se vždy rozzáří. Nové album "Double Screening" je vrcholem jejich umělecké dráhy.

Francouzský saxofonista Emile Parisien, narozený v roce 1982, se zapsal na Marciac College v roce 1993, kde se vytvořil hudební formaci se zkušenými hudebníky jako Pierre Boussaguet, Guy Laffitte a Tonton Salut.

Během let měl příležitost spolupracovat s několika významnými osobnostmi jazzu: Wynton Marsalis, Chris Mc Bride, Johnny Griffin nebo Bobby Hutcherson, kteří mu dali příležitost hrát si s nimi na významném Marciac Jazz Festival.

V roce 2000 se Emile Parisien přestěhoval do Paříže. Od té doby hrál ve Francii i v zahraničí s hudebníky jako Daniel Humair, Michel Portal, Jean-Paul Celea, Jacky Terrasson, Claude Tchamitchian, Yaron Herman, Gueorgui Kornazov, Rémi Vignolo, Manu Codjia, Hervé Sellin, Charlier / Sourisse , Christophe Wallemme a Roberto Negro.

Od roku 2004 Emile prosazuje svou uměleckou identitu založením skupiny Emile Parisien Quartet s hudebníky:  Julien Touery (klavír), Sylvain Darrifourcq (bicí) a Ivan Gélugne (kontrabas). Toto kvarteto, inspirované skladateli 20. století, jako jsou Hector Berlioz, Igor Stravinski, Arnold Schönberg, Richard Wagner a John Coltrane, Wayne Shorter nebo Ornette Coleman, přidává do své hudby jakýsi expresionistický charakter, kde je vedoucím principem improvizace. Posunutím konkrétních hranic získává skupina velmi osobní a rozhodně moderní výraz.

V roce 2016 Parisien vytvořil kvintet s německým klavíristou Joachimem Kühnem, portugalským bubeníkem Marioem Costaem a francouzským kytaristou Manu Codjiou a francouským kontrabasistou Simonem Tailleu, s kterými jako hosté nahráli Michel Portal (basový klarinet) a Vincent Peirani (akordeon) slavné album „Sfumato“, které bylo zvoleno „Victoires du Jazz“ jako nahrávka roku ve Francii, a silně rezonovalo bylo po celé Evropě.

V roce 2012 byl Emile Parisien zvolen Jazzovou Akademií „nejlepším francouzským hudebníkem roku“ (cena Django Reinhardta) a v roce 2014 získal cenu „Victoires de la Musique“ za nahrávku v duu s Vincentem Peiranim  „Belle époque“ a  a cenu „Victoires du Jazz“ pro nejlepšího umělce.

Do Prahy přijíždí v kvartetu: Emile Parisien - sopran- a tenor saxofon / Julien Touéry – piano / Ivan Gélugne  -  kontrabas / Julien Loutelier -  bicí