Výročí 20 let Francouzské aliance v Pardubicích a Francouzsko-český koncert

Výročí 20 let Francouzské aliance v Pardubicích a Francouzsko-český koncert


Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Francouzská Alliance byla založena v roce 1883 v Paříži s cílem šířit francouzský jazyk a francouzskou kulturu v zahraničí, jakož i podporovat dialog mezi francouzskou kulturou a kulturou země, ve které sídlí. A právě letos oslavíme 25.června 20 let existence Francouzské Aliance Pardubice. Přijďte společně s námi oslavit tento den v kulturním, sociálním, ekologickém a vzdělávacím duchu na Pernštýnské náměstí v Pardubicích. 

Den začne v 10 hodin Francouzským jarmarkem, kde Vám francouzští a čeští obchodníci nabídnou gurmánské speciality a francouzské produkty (cukrovinky, uzeniny, vařené pokrmy, víno, sýry, kosmetické produkty a další). Celý den bude provázený pestrými aktivitami – kuželková hra molkky, bretonská hra „jeu de palet“, voda-pong, hledání pokladu na náměstí a v Evropském spolkovém domě pro studenty z krajských škol a širokou veřejnost, úvod do francouzštiny a znakové řeči s lektory Francouzské aliance a diskuze s organizací ČSOP o ochraně životního prostředí.

V 18:00 program vyvrcholí koncertem ve francouzsko-české spolupráci. Operní Gala, připravené spolkem Opera studio Praha s Moravskou filharmonií Olomouc, povede švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud. Díla francouzských skladatelů, jako jsou J.J. Offenbach (od jehož narození uplyne 20.6. 2019 celých 200 let), Bizet, Saint-Saëns, Gounod a Chabrier budou interpretována mladými českými (Eva Kývalová, Anita Jirovská) a francouzskými (Richard Bousquet a Aurélien Pernay) sólisty, kteří budou vystupovat v kostýmech připravených chráněnými dílnami CEDR, na návrhy Zity Miklošové. 

Jeden z dalších společných bodů mezi Českou republikou a Francií je francouzsko-český mim Jean-Gaspard Deburau alias Jan Kašpar Dvořák.

Proto jeho nejznámější postava, Pierrot (Vojtěch Svoboda) nemůže na oslavách chybět.

Těšíme se na vás 25. června na Pernštýnském náměstí v Pardubicích, abychom společně oslavili česko-francouzské přátelství!