Noc myšlenek – Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

Noc myšlenek – Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou?


Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Letošní ročník „Noci myšlenek“, akce, která různými formami (debata, výstava, film) zpracovává témata, která momentálně hýbou společností, nese podtitul „Tváří v tvář přítomnosti “, a u nás ve Francouzském institutu jsme se rozhodli ho věnovat otázce ženských práv, rovnoprávnosti žen a mužů a jistému pokusu o bilancování situace a srovnání české a francouzské perspektivy z několika úhlů.  Od 14 do 16 hodin proběhne workshop na téma Je nutné se bát gender studies v rámci studia humanitních a společenských věd? v CEFRESu. Pak se program přesune do Francouzského institutu, kde bude pokračovat od 17.30 do půlnoci. 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Občanky, aktivistky, radikální filantropické příslušnice střední třídy, sufražetky, intelektuálky, aktivistky za plánované rodičovství, studentky, disidentky, to všechno byly feministky.  Aktéři a ústřední témata feministického hnutí se mění spolu s politickým a společenským kontextem doby. Jaký je ale feminismus dnes? Proč je dnes gender a feminismus v očích některých takřka sprosté slovo? Jaké politické, společenské, ekonomické a kulturní otázky si dnes feminismus klade? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století?

Tyto a další otázky se budeme snažit zodpovědět během panelové debaty, kde se představí francouzský a český úhel pohledu. V debatách vystoupí např. Kamil Fila, Pavel Houdek, Jana Smiggles Kavková a další.

Kompletní program akce najdete zde. Debaty proběhnou česky a francouzsky, simultánní tlumočení zajištěno. Rezervujte si místo kliknutím na ikonu rezervace v záhlaví článku. Během večera se můžete těšit také na občerstvení.

Akce je organizována ve spolupráci s Českou ženskou Lobby.