„Má Evropo, je t’aime… moi non plus“

„Má Evropo, je t’aime… moi non plus“


Vstup je volný v rámci kapacity sálu, doporučujeme rezervaci. 
Simultánní tlumočení z francouzštiny zajištěno.

Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Francouzský institut v Praze vás v rámci debatního cyklu „1989-2019, Cesty Evropy“ zve na setkání s novinářkou Marion Van Renterghem a na diskusi o její knize Mon Europe, je t’aime moi non plus (Stock, 2019).

„Před třiceti lety mi nebylo třicet, Berlínská zeď padala a my jsme věřili v konec dějin. Demokracie konečně vyhrávala v celé Evropě. Přicházel internet, svět se otevíral a nabízel volný přístup, bylo to vzrušující, bylo to krásné. O třicet let později Evropu, sloužící jako model civilizace, brázdí linie zlomů, rozdělených společností, nacionalistických a populistických agitací živených strachem, nespokojeností, rozhořčením. Co se děje?“ Marion Van Renterghem

 

 Marion Van Renterghem je reportérkou a laureátkou mnoha novinářských cen, včetně Ceny Alberta Londrese. Po třiceti letech v deníku Le Monde je nyní nezávislá, přispívá do různých francouzských nebo britských médií a pravidelně se účastní televizních programů. Je mimo jiné autorkou biografie Angely Merkelové (Les Arènes/Le Monde, 2017, Cena Simone Veil). „Mon Europe, je t’aime moi non plus“ (Stock, 2019) je evropská autobiografie, osobní analýza pramenů populismu prostřednictvím autorčiny vlastní zkušenosti za třicet let cest a setkání, od demokratického optimismu zrozeného pádem Berlínské zdi až po nacionalisticko-populistické poklesky dnešních dní.

Setkání moderuje novinář Milan Rokos.

Vstup je volný v rámci kapacity sálu, doporučujeme rezervaci
Simultánní tlumočení z francouzštiny zajištěno.

Ve spolupráci s think-tankem Europeum.