Festival 4+4 dny v pohybu

Festival 4+4 dny v pohybu


Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

24. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu se vrací do Desfourského paláce, kde více než 60 současných umělců oživí tyto prostory v rámci hlavního výstavního projektu Místa činu s podtitulem Nikdo nemá nic. V divadelní části festivalu se představí francouzský hudebník a performer Gérald Kurdian a iránský non-binární umělec Sorour Darabi

Program festivalu

Pondělí 7. 10. / 20:00, Divadlo Archa 
Gérald Kurdian : Hot Bodies – Stand Up

Performance / Music

Za použití živé elektronické hudby, performativních sekvencí, zpěvu, tance, videa a dokumentárních filmů vytváří Gérald Kurdian synergie, v nichž znovu ožívají metamorfózy sexuálních revolucí 20. a 21. století. Jeho smyslná koláž v textech exponuje feministický a queer aktivismus, uvádí rozhovory s lidmi, jejichž koncept sexuality a/nebo genderu stojí mimo zažité stereotypy.

Gérald Kurdian je hudebník, performer a rozhlasový umělec. Absolvoval program současného tance pod vedením Mathilde Monnier a Xaviera Le Roye v Choreografickém centru Montpellier Languedoc-Roussillon. Poté studoval vizuální umění na École nationale supérieure d’arts de Paris. Jeho interdisciplinární koncerty jsou radostnými příležitostmi k vytváření synergií mezi elektronickou hudbou, performančním uměním a dokumentárním filmem.

English – friendly
Cena: 290 / 190 Kč
Délka představení: 50 min
Online prodej vstupenek 
FB event

Sobota 12. 10. / 18:00, Centrum současného umění DOX 
Sorour Darabi : Savušun

Dance Performance

V lednu si šíité připomínají legendu o šlechetném perském princi Šávašovi, který dobrovolně podstoupil mučení a prošel plameny, aby tak podal důkaz o vlastní nevině a očistil svou pověst od zlé pomluvy. Na ulicích, náměstích či ve svatyních se na jeho počest scházejí lidé, aby společně prožili smutek a žal, gesticky znázornili bolest, strach – a také aby dali průchod emocím volajícím po odplatě a násilí. Šavašun znamená doslova „oplakávání Šávaše“ 
Íránský umělec Sorour Darabi z této historicko-mytologické látky rozvinul/a ódu na zranitelnost. S taktem a respektem k náboženskému cítění, ale i s určitou dávku humoru proniká k intimním vrstvám příběhu a objevuje jeho protikladné aspekty. Osciluje mezi reálnou a symbolickou ztrátou, mezi komfortem a diskomfortem, mezi něhou a krutostí, toxickou maskulinitou a zranitelností vlastní identity. 

Sorour Darabi je íránský umělec/umělkyně žijící a tvořící v Paříži. V Íránu byl/a součástí podzemní organizace ICCD (Invisible Centre of Contemporary Dance), která organizovala v Teheránu festival současného tance Untimely. Během studií v Národním choreografickém centru v Montpellieru stvořil/a Darabi sólo Subject to Change, inscenaci, která zpochybňuje vliv času a prostředí na transformaci jedince. V roce 2016 pak vytvořil/a v rámci festivalu Montpellier Dance sólo Farci.e zabývající se jazykem, genderovou identitou a sexualitou. Zatím poslední projekt Šavašun je ódou na soucit, zranitelnost a také na ty, kdo soucítí. Je inspirován šíitským smutečním ceremoniálem, který probíhá během svátků připadajících na první měsíc islámského kalendáře, Muharram, a zabývá se otázkami emocí – smutku, strachu a utrpení.

Cena: 290 / 190 Kč
(Speciální vstupné: Sorour Darabi: Savušun (DOX) + Ntando Cele: Black Off (Archa) 12. 10. 2019 380/250 Kč)
Online prodej vstupenek