Podzimní literární festival 2019: „Umění předávat“

Podzimní literární festival 2019: „Umění předávat“


Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

U příležitosti podzimního literárního festivalu Francouzský institut v Praze představuje autory, básníky, spisovatele, ilustrátory, esejisty a filosofy, jejichž kulturní přínos nelze opomenout. Během měsíce a půl vznikne prostor pro tvůrce a myslitele, jejichž vášní je umění předávat.
Ve spolupráci s: nakladatelstvím ARGO, literárním festivalem Tabook, nakladatelstvím Baobab, Forum 2000, Festivalem spisovatelů Praha, Společností Franze Kafky, Knihovnou Václava Havla, think-tankem EUROPEUM, nakladatelstvím Garamond, festivalem Den Poezie a projektem Praha Město Literatury.
Simultánně tlumočeno z francouzštiny do češtiny a naopak.

Program:
3. – 7. 10. 2019, Tábor a Praha
Lionel Koechlin na literárním festivalu Tabook a 7. října v 10:00 ve Francouzském institutu v Praze
Lionel Koechlin je ilustrátor, autor téměř stovky děl v oblasti publikací pro mládež. Také vytvořil slavné obaly desek, filmové plakáty a animace rozesílané po celém světě.

11. – 15. 10. 2019, Praha 
23. Konference Forum 2000 a Festival demokracie s francouzskými politology a vědci. Zúčastní se mimo jiné Gilles Kepel, Nicolas Tenzer, Marie Laure Geoffrayová a Jacques Rupnik.

18. – 19. 10. 2019, Hlavní sál Senátu PČR
Nancy Hustonová a François Jullien na Festivalu spisovatelů Praha 2019 
Francouzský institut v Praze představuje hosty Festivalu spisovatelů Praha 2019!
François Jullien
je filosof, helénista a sinolog, profesor na Diderotově univerzitě v Paříži a působí také na výzkumném oddělení Collège d’Etudes mondiales de la Fondation Maison des sciences de l’homme.
Nancy Hustonová je kanadská spisovatelka. Dnes žije v Paříži, je autorkou řady románů a esejů vydávaných nakladatelstvími Actes Sud a Leméac, například Instruments des ténèbres (1996, Goncourtova cena studentů středních škol a cena Livre Inter), L’Empreinte de l’ange (1998, Velká cena čtenářek Elle) a Lignes de faille (2006, Cena Femina).

21. 10. 2019, 19:00, Knihovna Václava Havla
Setkání se spisovatelem Pierrem Michonem, laureátem Ceny Franze Kafky 2019
Pierre Michon je spisovatel. Jeho díla je možné číst nahlas, protože jejich muzikálnost je citlivá a výstižná. Prostřednictvím jeho slov lze číst naléhavou potřebu oživit neznámé bytosti, ty, na které historie zapomněla, ale které naplňují náš život. Je laureátem Ceny Franze Kafky 2019.
Setkání moderuje Jovanka Šotolová, překladatelka, šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz, přednášející na Ústavu translatologie FF UK.

22. 10. 2019, 18:00, Francouzský institut
Žena, náboženství a sekularismus v Evropě
Delphine Horvilleurová je filosofka, spisovatelka a rabínka. Její kniha Jak rabíni dělají děti (v originále Comment les rabbins font les enfants, Grasset, 2015) vyšla nedávno v nakladatelství Garamond.

24. 10. 2019, 18:00, Café Amandine, Praha
Setkání s Irenou Jirků u příležitosti vydání její knihy Na shledanou v Paříži, 26 rozhovorů (nejen) o francouzské literatuře

31. 10. 2019, 15:00, Francouský institut v Praze
Setkání s historikem Pierrem Allartem, autorem knihy La Veuve Descendre.
Nutná rezervace

14. 11. 2019, 18:00, Francouzský institut v Praze
Setkání se spisovatelem Petrem Králem, laureátem Velké frankofonní ceny Francouzské akademie
Petr Král je básník a spisovatel. Napsal a vydal na dvacet básnických sbírek a desítku próz a esejů, většinu z nich v české a francouzské verzi, je rovněž autorem – pořadatelem i překladatelem – několika antologií české poesie ve francouzštině. Francouzská část jeho díla byla roku 2019 poctěna Velkou frankofonní cenou Francouzské akademie.
Setkání moderuje Guillaume Basset, dramaturg Světa knihy Praha.