Populistická hnutí: sjednocena v rozdílnosti?

Populistická hnutí: sjednocena v rozdílnosti?


Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Ve většině evropských států Evropské unie volby potvrdily vzrůst vlivu populistických hnutí a extrémně pravicových stran.

Problémy, které se ocitají v centru celospolečenské debaty, se v řadě evropských zemí nápadně podobají: nedůvěra ke státním institucím a politickým elitám, pocit, že otevřený mezinárodní obchod pro jejich zemi znamenal spíš prohru, otázka migrace, bezpečnosti a národní identity. Evropa prostě zažívá zlatý věk populismu.

Čím se liší populistická hnutí? Do jaké míry jsou ohrožením liberální demokracie? Jakým způsobem se může společnost bránit?

Francouzský politolog Thierry Chopin se společně s českým novinářem Ondřejem Houskou pokusí odpovědět na otázku, co může za celospolečenskou nejistotu v Evropě. Moderuje Vít Havelka ze think tanku Europeum.

Thierry Chopin: francouzský politolog, specialista na problematiku Evropské unie a jejich institucí. Doktorát z politických věd obhájil na prestižní EHESS. V současné době působí jako hostující profesor na vyhlášeném  Collège d’Europe v Brugách a na Katolické univerzitě v Lille.

Ondřej Houska: český novinář a odborník na problematiku Evropské unie. Působil jako zpravodaj ČRo v Bruselu, poté jako redaktor zahraniční redakce ČRo. Od roku 2016 píše pro deník Hospodářské noviny. 

Vstup zdarma v rámci kapacity. Tlumočení zajištěno.

Prosíme, rezervujte si svá místa kliknutím na příslušnou ikonu Rezervace: .

Akce je organizovaná rámci debatního cyklu 1968 – 2018 Paříž – Praha: Bouřící se Evropa zaměřeného na dědictví roku 1968 v soudobém kontextu.