Festival TANEC PRAHA

Festival TANEC PRAHA


30. jubilejní ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA

Držitelé IF Pass mají na obě francouzská představení slevu 10 %.

V roce 2018 slaví festival TANEC PRAHA 30 let! Významné jubileum oslaví účastí zcela hvězdných osobností a zároveň poutavou konfrontací současných tanečních projevů Evropy a jiných kontinentů. Smělé plány balancují mezi vzpomínkami a impulzy posledních let, známými osobnostmi i objevováním nových talentů. Pokračuje v duchu loňského motta Tancem proti předsudkům, letos navíc i dalšího výstižného podtitulu: Na věku nikdy nezáleželo méně.

Hlavními událostmi festivalu budou inscenace renomovaného izraelského choreografa působícího ve Francii Emanuela Gata s názvem „SUNNY“ a dílo korejské choreografky Eun-Me Ahn „Dancing Grandmothers“. Dárkem pro diváky i festival samotný je Gala Opening festivalu: návrat Jiřího Kyliána, tentokrát s komorním multižánrovým představením „East Shadow“.  V programu však září i další jména vyzrálých osobností tanečního světa: Germaine Acogny, Louise Lecavalier aj.

Představení francouzsko-belgické choreografky Karine Ponties SAME SAME bude mít na festivalu světovou premiéru jako jedna z festivalových koprodukcí. 

Součástí celorepublikového programu VEN.ku Tanci je nepřehlédnutelné představení v otevřeném prostoru Satchie Noro a Silvaina Ohla Origami.

Jubilejní ročník festivalu TANEC PRAHA 2018 se koná pod záštitou ministra kultury ČR Ilji Šmída, primátorky Hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a J. E. Velvyslance Francie v České republice pana Rolanda Galharagueho.

SUNNY
Událost sezony - Festival closing
25. 6. 2018, 20h
Forum Karlín 

Emanuel Gat je velmi žádaný na mnoha evropských i světových scénách a našel skvělé zázemí ve francouzském Montpellier. I jeho dílo SUNNY, kterým festival vyvrcholí, je multižánrové, spojující živý koncert Awira Leona s originálním pohybovým ztvárněním deseti tanečníků ze všech koutů světa. Je mezi nimi i Annie Hanauer, kterou jsme mohli loni obdivovat v Tordre. Po zkušenostech u Liat Dror / Nir Ben Gal založil Gat v Izraeli vlastní soubor (2004) a hned získal Bessy Award mimo jiné za originální verzi Svěcení jara. Pozvolna získal výraznou podporu ve Francii a stal se „associated artist“ festivalu Montpellier Danse. Právě díky této spolupráci vznikl projekt SUNNY dávající výjimečnou volnost kreativitě všech performerů – tanečníci se podíleli nejen na tvorbě choreografie, ale i originálních kostýmů.

Světová premiéra 17. června 2016 na bienále v Benátkách.

SAME SAME
Premiera
11. 6. 2018, 20h
PONEC - divadlo pro tanec

Koprodukce festivalu TANEC PRAHA přinášejí velké výzvy umělcům, kteří se nebojí nových impulzů, zkoumání neznámého, hledání jiných postupů a třeba i rolí stanovených jinak, než jsme byli zvyklí. Ne náhodou se tak divadelní režisérka Petra Tejnorová ocitne na jevišti spolu s přední českou tvůrčí taneční osobností Terezou Ondrovou. Jejich společný zájem o hledání hranic jemného humoru, ironie či absurdity při vší úctě ke spletitosti lidských vztahů podtrhuje režijně-choreografické vedení Karine Ponties. Inspirovány osobností Bustera Keatona nás přes veškerou odlehčenost formy dokáží dojmout svou hloubkou a upřímností. Belgická choreografka francouzského původu Karine Ponties nepracuje s českými umělci poprvé a tentokrát ji oslovily dvě silné ženské osobnosti, které spolu již nejednou pracovaly, ale nikdy obě v roli interpretek přímo na scéně.

Více zde.
Svou inscenaci si vyberte zde.
Vstupenky v síti GoOut.cz.

Držitelé IF Pass mají na obě francouzská představení slevu 10 %. Slevy je možné uplatnit pouze na pokladně divadla PONEC a v případě SUNNY i ve Forum Karlín.