V srdci května 68

V srdci května 68


U příležitosti padesátého výročí událostí z května 68

Výstava fotografií Philippa Grase. Na výstavě bude také možné zhlédnout film s mnoha svědectvími « Květen 68, zvláštní jaro » v režii Dominiqua Beauxe z pera Dominiqua Beauxe, Jean-Baptisty Evetta a Bernarda Barazera, v produkci společnosti Films des quatre planètes.

Philippe Gras se narodil v roce 1942 v Paříži. Po střední škole se rozhodl studovat fotografii na pařížské škole École Estienne. Nejdříve se zaměřil na módní fotografii, velmi aktivní byl i v hudebním světě, fotografoval zejména jazzové hudebníky, jako byli Don Cherry, Miles Davis či John Coltrane.

Poté se nadchl pro fotoreportáže a jeho díla se pravidelně objevovala v tisku. Philippe Gras se však rozhodl stát se nezávislým fotografem, jímž zůstal až do konce své kariéry. Zemřel v roce 2007.

Naprostá absence kompromisu a silné náměty se objevují také v jeho fotografiích studentských nepokojů v květnu 68 v Paříži. Phillipe Gras fotografoval nejen střety mezi policií a studenty, ale i chvíle klidu, jež ukazují každodenní život na ulicích. Černobílé momentky prokazují jeho talent pro dokumentární fotografii, ale i pozoruhodnou uměleckou kvalitu.