Jean Quatremer: Nadšení pro evropskou myšlenku – proč je tak těžké ho opět nalézt?

Jean Quatremer: Nadšení pro evropskou myšlenku – proč je tak těžké ho opět nalézt?


V rámci debatního cyklu 1968-2018 Paříž-Praha: Bouřící se Evropa

Vstup volný.
Simultánní tlumočení do češtiny zajištěno.

Jean Quatremer je francouzský novinář, specialista na problematiku EU a zpravodaj deníku Libération v Bruselu. Ve své nedávno vydané knize « Les Salauds de l’Europe » (Ničemové Evropy) bilancuje bez zbytečných příkras aktuální stav Evropské unie a zamýšlí se nad tím, jak se její současná neutěšená situace odráží na pocitech evropských občanů a jejich prozíravosti vůči EU a jejich institucím, jak je tomu dnes v téměř všech evropských státech.

Díky vitalitě (ať už ji považujeme za zdánlivou nebo skutečnou) francouzsko-německého partnerství dostala myšlenka evropské integrace druhý dech, ale bude to stačit na to, aby v EU zavládla opět shoda a vytáhla ji ze stavu současného marasmu?

Ve kterých bodech bude moct a chtít Evropa před evropskými volbami v květnu 2019 najít shodu a jakou roli v tomto procesu mají sehrát velké evropské státy a jakou roli sehrají státy střední Evropy? Jaké reformy by mohly přiblížit Evropu jejím občanům a jak udělat, aby politici na národní úrovni přestali mluvit o Bruselu jako o zbytečném břemenu?

Moderátor: Ondrej Houska –novinář na Hospodarske Noviny.

Akce je organizovaná rámci debatního cyklu 1968 – 2018 Paříž – Praha: Bouřící se Evropa zaměřeného na dědictví roku 1968 v soudobém kontextu.