Festival francouzského divadla Sněz tu žábu 2020

Festival francouzského divadla Sněz tu žábu 2020


sneztuzabu.cz/fr/mange-ta-grenouille/

Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Sněz tu žábu 2020: Šestý ročník festivalu přivítá v NoD roboty i dramatiky

Festival francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu v roce 2020 čeká už šestý ročník. Letos se koná od 14. do 17. května v Divadle NoD a ve Francouzském institutu v Praze. Těšit se můžete na unikátní robotickou inscenaci z Francie, čtyři současné frankofonní hry, ale i diskuze s pozvanými autory a další program. Celý program festivalu je určen pro česky i francouzsky mluvící publikum.

Hlavním hostem letošního šestého ročníku festivalu je inscenace Artefakt francouzského režiséra Jorise Mathieu, uměleckého šéfa Théâtre Nouvelle Génération v Lyonu, jednoho z největších francouzských divadel zaměřených na mladé publikum.

Jakou podobu může mít divadlo, kde hlavní roli hrají stroje? Mathieu v Artefaktu kombinuje nejnovější technologie, robotiku, ale i staré divadelní optické triky, jejichž prostřednictvím se už v alžbětinském divadle na jevišti vyráběli duchové… Díky skryté práci programátorů, techniků a přítomného animátora se z robotického ramene či 3D tiskárny stávají herci a hologramy ožívají. Návštěvníci se se sluchátky na uších noří do světa, kde umělá inteligence rozmlouvá s lidmi a chatboti citují Shakespeara nebo Becketta. Stáváme se tak diváky své vlastní budoucnosti, kdy lidstvo zmizelo z povrchu země…

„Robotickou inscenaci Artefakt přivážíme hlavně proto, že je to typ divadla, který u nás nemáme šanci vidět. A to nejen díky využití moderních technologií, včetně 3D tisku, nebo práci s robotikou. Ale i proto, že je to divadlo, které vás pozve k procházce prostorem, v němž nepotkáte jediného herce (což ještě neznamená, že se někde ve tmě kolem vás neskrývá), ale jde přitom o ryze divadelní zážitek. Jen to nejsou herci, kdo vám tady vypráví příběh, ale stroje,“ popisuje hostující francouzskou inscenaci ředitelka Sněz tu žábu Natálie Preslová.

Nejrozmanitější trendy v současné frankofonní dramatice pak jako tradičně přiblíží čtyři překlady her, které vzešly z otevřené autorské výzvy, do níž dorazilo 262 textů od autorů z Francie, Belgie, Švýcarska nebo Kanady, ale i Haiti či Francouzské Guyany.

Mezi poprvé do češtiny přeloženými texty, jež představí v podobě scénických skic vybraní čeští režiséři, je například dokumentárně zaměřená hra autorky Dorothée Zumstein, Pacientka 66. Text vypráví příběh Rosemary Kennedyové, která jako jedna z prvních žen podstoupila lobotomii. Dále se na festivalu představí Beckettovsky laděná absurdní komedie pro dvě ženy, Chápeš to?, autora Didiera Poiteaux nebo fragmentárně komponovaný text Niternosti autorky Mélissy Bertrand, který se skládá z monologů deseti různých žen s psychickými poruchami. Tradičně nechybí ani jedna hra pro mladé diváky. Příběh o transsexuálním teenagerovi Jimmy už tu není (Guillaume Kerbusch) je vyprávěný očima dívek z jeho blízkého okolí.

Právě text Jimmy už tu není bude uveden v pátek 15. 5. v prostorách Francouzského institutu v Praze, a to v dopoledních hodinách pro školy a ve večerních hodinách pro širokou veřejnost. Obě čtení bude doprovázení setkáním s autorem, a také workshopy – jak pro mladé diváky, tak pro divadelní profesionály. „Jsme velice rádi, že se v letošním roce stého výročí založení Francouzského institutu v Praze festival Sněz tu žábu představí také v našich prostorách. Tento festival podporujeme od jeho začátků. Genderovým otázkám i problematice sociálního začleňování a vzájemného respektu věnujeme velkou pozornost, a divadlo je ideálním prostředkem pro zvyšování povědomí veřejnosti o těchto tématech a jejich reflexi. Úzce též souvisí s akcemi, které pořádáme pro mladé publikum a rozšiřujeme tím jejich umělecké vzdělávání. Festival je tak příležitostí, jak se uměleckou formou vypořádat hravě, a mnohdy z nečekaných úhlů pohledu, s opomíjenými tématy,“ uvedla Fanette Escallier, kulturní atašé a zástupkyně ředitele Francouzského institutu v Praze.

 „Nebyl to záměr, ale letos jsme vybrali čtyři texty, jejichž hlavními hrdinkami jsou bez výjimky ženy, a to i v případě, kdy vyprávějí příběh někoho jiného,“ přibližuje šéfdramaturgyně festivalu Linda Dušková. „Jako každý rok jsme se snažili o formální a obsahovou různorodost. Téma přítomnosti žen v příbězích současného dramatu budeme v rámci festivalu reflektovat, a to ne klasicky z pohledu feminismu a emancipace, ale také prizmatem ve Francii dnes už stále častěji se objevující pozitivní diskriminace,“ dodává Linda Dušková k festivalové diskuzi. Té se zúčastní přítomní autoři a autorky, které budou mít diváci možnost potkat i po představeních.

 

Hostující francouzská inscenace

Artefakt

Scénář a režie: Joris Mathieu
Scénická koncepce: Nicolas Boudier, Joris Mathieu
Scénografie a světelný design: Nicolas Boudier
Vývoj, projekce: Loïc Bontems
Projekce: Siegfried Marque
Hudba: Nicolas Thévenet
Robotika: Clément-Marie Mathieu
3D tisk: Gérald Groult
Světla: Basile Verrier
Umělecká spolupráce: Vincent Hermano, Philippe Chareyron

Scénické skici

Didier Poiteaux: Chápeš to?
Small talk na téma smrt

Mélissa Bertrand: Niternosti
Lehce absurdní sonda do nitra superžen

Guillaume Kerbusch: Jimmy už tu není
Divadelní minisérie o jednom zmizení

Dorothée Zumstein: Pacientka 66
Ostrý pohled pod sukni Sochy svobody