POKAŽDÉ OBRAZ

POKAŽDÉ OBRAZ


Jérome Boutterin, Kristýna Šormová, Kateřina Štenclová, Jean-Marc Thommen

Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Francouzský institut v Praze vás srdečně zve na výstavu Pokaždé obraz. Profesor Miroslav Petříček, filozof a člen Akademie věd ČR v této výstavě představí čtyři  abstraktní umělce, dvě české malířky Kateřinu Štenclovou, Kristýnu Šormovou a dva francouzské abstraktní malíře Jèrôma Boutterina a Jean-Marca Thommena, které spojuje aktuální zamyšlení nad smyslem a způsobem abstraktního vyjádření obrazu.

„Paříž a Praha, anebo kterákoli jiná místa zde i tam, jakkoli geograficky vzdálená, mají k sobě blízko, protože jejich kultura vyrůstala ze společných základů. Navzdory dálce se vždy setkávají zblízka. Každá výstava je novou příležitostí toto blízké setkávání zvláštního druhu tady a teď znovu ukázat a dosvědčit. Až potud je vše jednoduché. Složitější je to ale tehdy, začneme-li uvažovat, co za zvláštní událost je setkávání obrazů, tento dialog na dálku. Obrazy se setkávají, jsou schopné spolu navázat nějaký dialog, protože to, co je jim rovněž společné, není nějaká věc (námět, forma zobrazování atd.), nýbrž problém, který se snaží řešit, aniž jej mohou formulovat jinak než právě jako obrazy. Filosofie, zejména francouzská, se v několika posledních desetiletích velmi často obrací k umění. Nejčastěji tehdy, klade-li si otázku, co znamená jednoduchá věta: „obraz dává smysl". Odpověď na ni lze nalézt pouze před obrazy samými, nikoli spekulací a nikoli jen na základě teorie a dějin vizuálního umění.Výstava Chaque fois l'image / Pokaždé obraz je pokusem o jednu z možných” (prof. Miroslav Petříček, Dr.)

Vernisáž proběhne ve středu 20. 2. 2019 v 18 h v Galerii 35. O výstavě promluví Prof. Miroslav Petříček, Dr. Hudební improvizace: František Kop (saxofon) a Jakub Šindler (bicí). Výstava potrvá do 26. března 2019. Prosíme, rezervujte si svá místa kliknutím na příslušnou ikonu Rezervace: https://kultura.ifp.cz/files/images/rezervace-s%C2%A6%C3%AEeda%C2%A6%C3%BC%20-%20Copie.png v záhlaví článku.